تبلیغات
حكمت مشرقی - نكته هایی از استاد فاطمی نیا (دامة بركاته)حكمت مشرقی

مجالی برای اندیشیدن در حكمت الهی ادیان

غیر از خدا محمودی نیست

 

حمد عغیر خدا را اصلاً نمی شود به جا آورد . از هرچه مدح و تعریف شود، در حقیقت از خدا تعریف می شود. حالا تو بگو من خدا را حمد نمی كنم؛ نمی شود! تمام كائنات حتی آنها كه خداشناس نیستند ... بیچاره ها غافلند از اینكه صبح و شب، حمد خدا را به جا می آورند. منتها كارشان روح ندارد، چون خدا را نمی شناسند. چون روح اعمال خداشناسی است!

 

راه كمال

 

در زمان قاجار، تهران بهترین حوزه ی عرفان نظری و معقول بوده... ملا عبدالله زنوزی و پسرش آقا علی زنوزی معروف به آقا علی حكیم، در مدرسه ی مروی تهران تدریس می كردند، آقا میرزا محمد حسن كرمانشاهی بوده؛ آقا محمدرضا قمشه ای بوده كه از همه بالاتر بوده، اهل معرفت و حال بوده و می گویند طی الارض هم داشته است. آقا میرزا هاشم اشكوری كه نابغه ای در عرفان نظری بوده است، شاگرد ایشان است. كتاب مفتاح الانس فناری كه یك كتاب عرفان نظری است؛ در آن از غامض ترین مسائل عرفان نظری بحث می شود. در این كتاب یك حواشی وجود دارد؛ در انتهای حواشی نوشته: هاشم، مقصود آمیرزا هاشم اشكوری است. آیه الله آمیرزا احمد آشتیانی شاگرد بلافصل آمیرزا هاشم بوده است. اینها بزرگانی بوده اند كه زمانه از آوردن اینها عقیم است! علمای تهران و بزرگان وقتی به حضور آمیرزا احمد می رسیدند دستش كه سهل است، می خواستند پایش را ببوسند!

ایشان فیلسوف، مجتهد ، عارف و جامع همه ی علوم و فنون اسلام و نمونه ای از زهد و تقوی و پاكی بود؛ تمام زندگی اش كرامت بود!

روزی شخصی در مجلسی از آیت الله میرزا احمد آشتیانی می پرسد: آیا در این زمان، راه سلمان شدن باز است؟(این سوال بسیار سوال مهمی است، یعنی آیا راه كمال در این عصر برای افراد مفتوح است، آیا می شود به مقام معرفت كامل و درجات سلمان رسید؟)

ایشان سكوت و تأمل پرمعنایی نمودند و سپس فرمودند: بلی راه سلمان شدن باز است. و این فرمایش ایشان كه از روی حقیقت و متن واقع سخن می گوید، بشارت بسیار بزرگی استبرای همه ی جوانها، برای همه ی مشتاقان كمال، كه راه بسته نیست، همت و تلاش می خواهد!

 

عظمت شاگردان مكتب اهل بیت (علیهم السلام)

 

عظمت رسول خدا و ائمه اطهار (علیهم السلام) از عقول بشر خارج است. ما برای این كه به عظمت آن بزرگواران تا حدودی معرفت پیدا كنیم، خوبست در اطراف شخصیت هایی از شاگردان مكتب آن بزرگواران و این میوه های درخت اسلام و قرآن، به عظمت مقام معصومین (علیهم السلام) پی ببریم. گرچه معرفت و شناخت مقام این شاگردان مكتب ولایت و توحید هم كار آسانی نیست بلكه حقیقت مقام و عظمت آنان را جز كسانی كه به همان درجات و مقامات عالیه رسیده اند، احدی ادراك نمی كند.

آیا ما به عظمت مقام و علو درجات آقای قاضی، علامه طباطبایی، آقای بهاالدینی و آقای بهجت پی برده ایم؟ كدام مكتب در دنیا دارای چنین محصولات و ثمراتی است؟

من حسرت به دل ماندم كه كسی را پیدا كنم كه آقای قاضی را بشناسد و از مقام و درجه ی ایشان برایم مقداری وصف كند! حقیقت قاضی را ما ادراك نمی كنیم ولی ظاهر امر این است كه ایشان از امثال مرحوم آیة الله حسنعلی نخودكی هم بالاتر بوده اند!

درباره ی فقیه و حكیم و عارف بی بدیل قرن گذشته یعنی مرحوم آیة الله حسینقلی همدانی گویند: یك تنه سیصد تن از اولیاء الله را تربیت كرده است.

 

منبع: نكته ها از گفته ها، گزیده ی سخرانی های استاد سید عبدالله فاطمی نیا

 

 

 

 


نوشته شده در سه شنبه بیست و دوم شهریور 1390 ساعت 05:10 بعد از ظهر توسط امیرحسین فرخ زادنیا نظرات |

اخرین مطالب
«مطالعات تطبیقی»
معرفی کتاب
نگاهی به ذن بودیسم
مقدمه دکتر رادپور بر معرفی کتاب ترجمه دائودجینگ
نگاهی به کتاب «متون مقدس بنیادین از سراسر جهان» اثر جاودان میرچا الیاده
امام خمینى(س) و دنیاى شعر
کتاب ققنوس حکمت
گئورگ زیمل و فلسفه پول
تناقضات مکتب اصالت نسبیت
شیخ اشراق به روایت دکتر دینانی
خاتم بزم ولا
معرفی کتاب «مقدمه‏ای بر هنر هند» نوشته‌ی آناندا کوماراسوآمی
رسالت هنر و هنرمند از نگاه امام خمینی (ره)
نقل اقوالی از رنه گنون از کتاب «شرق و غرب»
تکنولوژی ارتباطات (مقاله ای از شهید سید مرتضی آوینی) پرده اول
محکوم نمی‌کنیم حکم می‌کنیم
کدام امضا؟
2012و دنیایی که پایان نیافت!
پند نامه لقمان 3
" رنه گنون " به مناسبت تولد حکیم رنه گنون
پندنامه لقمان2
پندنامه لقمان حکیم1
(حقیقت حقه ) مقدمه تیتوس بوركهارت بر كتاب فصوص الحکم ابن عربی
تسلیت به همه مسلمانان برای هتک حرمت رسول الله(ص)
معرفی کتاب رسائل توحیدی اثر علامه طباطبائی (ره)
جهان شناسی سنتی
تأثیر سهروردی بر حکمای عهد قاجاریه
یادداشتی پیرامون نسل کشی سرخپوستان آمریکا
عصر ظهور شعری از حافظ ایمانی
هنر ذن