تبلیغات
حكمت مشرقی - 2012و دنیایی که پایان نیافت!حكمت مشرقی

مجالی برای اندیشیدن در حكمت الهی ادیان

 

مدت زمانی نقل محفل های گوناگون شایعه پایان جهان بود که در پایان سال 2012 میلادی جهان نابود خواهد شد !هرچه به شب یلدا نزدیک می شدیم این شایعه پررنگتر و قویتر میگشت.یک پیشگویی که برحسب ادعای مطرح کنندگان به تمدن نابود شده مایا ها بازمیگردد و این اواخر برای تحکیم این پیشگویی شبیه آن را به نوستروداموس نسبت دادند.

پیش از بررسی نتایج این شایعه چند نکته لازم به ذکر است :

اول در رابطه با اصالت پیشگویی ،تمدنی نابود شده که سخن گویی در جهان امروز ندارد بهترین جایگاه برای بد فهمی های عمدی و غیر عمدی است.آنچه ازمتن خوانده میشود توام با تخمین است و معنای کلمات را به قطع و یقین نمیدانیم بلکه تاحدودی میتوانیم خود را به معنای اصلی نزدیک کنیم وپس از اینکه به معنای ظاهری یک عبارت دسترسی یافتیم هرچه در رابطه بامعنای اصلی و حقیقی و باطنی آن بگوییم ظن و گمانی بیش نیست زیرا هرگز به تایید صاحبان و قائلان آن متن نتواند رسید و شارحان مدرن امروزی از جهان بینی گذشتگان به اندازه ای دورند که قدرت درک معنای مورد نظر گذشتگان از آنان سلب شده است .نمونه این مطلب را درباره تمدن هایی که سخنگوی زنده دارند و اختلاف نظر شدید این سخنگویان با مستشرقان می توان دید .

دوم حجیت پیشگویی:به فرض که پیشگویی واقعا به این صورت وجود داشته است چه دلیلی برای پذیرش آن وجود دارد ؟خاصه زمانی که برخلاف آموزه های آخرالزمانی تمام شرایع و سنن آسمانی است.کسانی که پیامی از جانب خدا آورده اند وعده پیروزی نهایی حق بر باطل را داده اند و خدا و برگزیدگانش صادق الوعدند.و اینکه در جهان امروز چنین وعده ای محقق نشده نیز جزو مسلمات است . 

بر کسی پوشیده نیست که اگر تبلیغات عظیم و گسترده روی این پیشگویی نبود در حد یک فرضیه باستان شناسی باقی می ماند .اما این حجم تبلیغ و این همه هزینه برای هیچ؟! حتما" پشت سر این هیچ هدفی نهفته است.

منظورم جماعت ابن الوقت نان به نرخ روز خوری نیست که از این آشوب واحساس ناامنی دکانی درست کردند و به قدر توان خود از آب گل آلود ماهی گرفتند .

منظورم دستهای پشت پرده ای است که رسانه های عالم را در اختیار دارند،جریانهای مخفی و مخوفی که سعی در اداره عالم  دارند و برای این مدیریت برنامه ای درازمدت .این جریانات نفعشان در آشوب زدگی اذهان مردم است و... از تحلیل های دور و دراز معذورم اما مایلم که این مطلب را بیان کنم که شبکه های ماهواره ای فارسی زبان که مستقیم یا غیر مستقیم در جهت ترویج این شایعه کوشیدند تا این اندازه نادان نیستند که چنین مطلبی را باور کنند و به قطع و یقین کذب این شایعه برایشان  آشکار بوده است . اما چرا به دنبال همه گیری این شایعه بودند و در تنور دروغ بزرگی همچون پایان جهان می دمیدند  و آن را داغ میکردند ؟   

دلیلش در مباحث آخر الزمانی تشیع نهفته است . قوت و قدرت پیشرونده تشیع در عقلانیت و و معنویت علوی و صبر جانبازی حسینی امید وانتظار مهدوی قرار دارد .مخاطب عام و درست تعلیم نیافته که از مباحث دینی و مذهبی خویش چیز زیادی نمی داند و از کل "مذهب انتظار " یک جمله در ذهنش نقش بسته که مثلا:(مادر بزرگم گفته آخر دنیا آخر الزمان یکی ظهور میکنه و دنیا وضعش دوباره خوب میشه و بعدش  دنیا تمام میشه) میان این پیشگویی و پیشگویی2012 تفاوتی قائل نیست و چه بسا خام دستانه در صدد تتطبیق این دو بر بیاید .اما مدت زمان زیادی نمیگذرد که کذب پیشگویی 2012 آشکار میگردد  و آنگاه عده ای بسیار از سست باوران و مستضعفان اعتقادی با این قیاس باطل که این پیشگویی آخرالزمانی نیز همچون پایان جهان مایا ها چیزی جز توهم نیست دست از انتظار ظهور منصور من آل الحسین خواهند کشید .غافل از اینکه خدای علی الاعلی راستگو و صادق الوعد است و می فرماید :(و ما در زبور پس از ذکر نوشتیم که بندگان شایسته من و وارثان زمین خواهند شد )* و پس از کلام خدا ی کلامی بالاتر و برتر نیست .صدق ا...العلی العظیم

 

*سوره انبیاء آیه 105

**(اما منتظران خداوند، وارثان زمین خواهند شد....بردباران وارثان زمین خواهند شد و از فراوانی سلامتی ،بهره خواهند برد ....صالحان  راخداوند تایید میکند ...آنان که ازوی برکت یابند وارث زمین میگردند و آنان که لعن شده اند از روی زمین برخواهند افتاد ....صالحان وارثان زمین خواهند بود و در آن تا همیشه ساکن خواهند بود .)   مزامیر داود باب 37 شماره 10


نوشته شده در چهارشنبه ششم دی 1391 ساعت 07:27 بعد از ظهر توسط سینا زرتاب نظرات |

اخرین مطالب
«مطالعات تطبیقی»
معرفی کتاب
نگاهی به ذن بودیسم
مقدمه دکتر رادپور بر معرفی کتاب ترجمه دائودجینگ
نگاهی به کتاب «متون مقدس بنیادین از سراسر جهان» اثر جاودان میرچا الیاده
امام خمینى(س) و دنیاى شعر
کتاب ققنوس حکمت
گئورگ زیمل و فلسفه پول
تناقضات مکتب اصالت نسبیت
شیخ اشراق به روایت دکتر دینانی
خاتم بزم ولا
معرفی کتاب «مقدمه‏ای بر هنر هند» نوشته‌ی آناندا کوماراسوآمی
رسالت هنر و هنرمند از نگاه امام خمینی (ره)
نقل اقوالی از رنه گنون از کتاب «شرق و غرب»
تکنولوژی ارتباطات (مقاله ای از شهید سید مرتضی آوینی) پرده اول
محکوم نمی‌کنیم حکم می‌کنیم
کدام امضا؟
2012و دنیایی که پایان نیافت!
پند نامه لقمان 3
" رنه گنون " به مناسبت تولد حکیم رنه گنون
پندنامه لقمان2
پندنامه لقمان حکیم1
(حقیقت حقه ) مقدمه تیتوس بوركهارت بر كتاب فصوص الحکم ابن عربی
تسلیت به همه مسلمانان برای هتک حرمت رسول الله(ص)
معرفی کتاب رسائل توحیدی اثر علامه طباطبائی (ره)
جهان شناسی سنتی
تأثیر سهروردی بر حکمای عهد قاجاریه
یادداشتی پیرامون نسل کشی سرخپوستان آمریکا
عصر ظهور شعری از حافظ ایمانی
هنر ذن