تبلیغات
حكمت مشرقی - یادداشتی پیرامون نسل کشی سرخپوستان آمریکاحكمت مشرقی

مجالی برای اندیشیدن در حكمت الهی ادیان

 

 

هنری دوبینز در بررسیهایش به این نتیجه رسید كه اروپاییها برای نسل كشی سرخپوستان 97 نوع بیماری مرگبار در بین آنها شیوع دادند كه عبارتند از 41 نوع آبله، 4 نوع طاعون، 17 نوع سرخچه، 10 نوع آنفولانزا و 25 نوع سل و دیفتری و كولیرا.

 

 تاریخ بومیان آمریكا از جمله داستانهای تلخی است كه كمتر در رسانه ها به آن پرداخته می شود. سرگذشت سرخ پوستان آمریكا كه آخرین آمارها رقم 112 میلیون را درباره آنان نشان می دهد آنقدر تاسف بار است كه دل هر انسان آزاده ای را به در می آورد به درد میآورد. این رقم براساس سرشماری جمعیت كه در سال 1900 میلادی انجام گرفت، از 112 میلیون به 250 هزار نفر رسیده است و این جز با یك كشتار وسیع و بیرحمانه امكانپذیر نیست.

 

*سرنوشت 112 (!!!) میلیون سرخ‌پوست ساكن آمریكا !!!!

با یورش زنبورها به سرزمین شاد و خندان سرخ پوستان در آمریكای فعلی همه چیز دگرگون شد. براساس سرشماری جمعیت كه در سال 1900 میلادی انجام گرفت، از میان 112 میلیون انسان سرخ‌پوست بینوا تنها 250 هزار نفرشان زنده مانده‌اند. در چشمان امپراتور بی‌پروا و درندهخو، صحنه‌های 93 جنگ به تمام معنی و فراگیر كه انواع سلاح‌های میكروبی در آن به كار رفت تجلی یافته است. در این جنگ‌ ها میلیون‌ها تن از فرزندان چهارصد قوم و خلق سرخ پوست سرزمین‌های ناشناخته آمریكا كشته شدند. به درستی كه این بزرگترین و طولانی‌ترین نسل كشی و كشتار جمعی تاریخ است.

 

*از بامداد عید پاك سال 1513 نسل كشی سرخ‌پوستان آغاز شد

با وجودی كه تاریخ نگاران سپاهیان پیروز، كوشیدند یاد این رویدادها و خاطره‌های تلخ را از حافظه‌ها و اذهان انسان‌ها از بین ببرند، اما ناگهان پیدایش چند مورد سیاهزخم وحشتناك، این خاطره‌ها را دوباره در اذهان زنبورها زنده كرد. به گونه‌ای كه بار دیگر ادامه حیات و سرنوشت آینده خود را در چهره قربانیان خود یافتند. قربانیانی كه در خلیج ماساچوست با میكروب آبله و در شبه جزیره كره و ویتنام و در خیابان‌های بغداد با گاز خردل و سلاح‌های حاوی اورانیوم غنی نشده و حشره‌كش گیاهی نابود شدند.

دولت امریكا هرگز تعداد سرخ‌پوستانی را كه از آغاز یورش سفید‌پوستان به شمال آن سرزمین كشته شدند به رسمیت نمی شناسد.«خوان پونس دولیون» پس از كشف منطقه فلوریدا و هنگامی كه «آب حیات» افسانه‌ای را در آنجا جستجو می‌كرد از بامداد عید پاك سال 1513 نسل كشی سرخ‌پوستان را آغاز نمود.

 

دولت امریكا به هیچ وجه در برنامه‌های درسی به تاریخ رویدادهای این سرزمین و سرگذشت میلیون‌ها سرخ‌ پوست پیش از آمدن كریستف كلمب اشاره نمی‌كند. تاریخ نویسان امریكایی ادعا كرده‌اند كه پیش از آمدن كلمب در این سرزمین انسان نمی‌زیسته است. این سرزمین از «خدایی» كه اولیور كروویل به او شناسنامه انگلیسی داده God is an englishman انتظار داشته انسان‌های برگزیده خود را به آن بفرستد تا این سرزمین را آباد كنند و افسردگی و تنهایی را از آن برطرف نمایند و به آن حیات ببخشند.

 

*انعكاس سرنوشت سرخ پوستان در كتب درسی آمریكا

امریكایی‌ها در فیلم مستندی كه درباره پلیموث یعنی نخستین مستعمره مهاجران سفید پوست ساختند و نیز به وسیله دفترچه راهنمای گردشگران و بازدیدكنندگان تندیس آزادی نیویورك، تاكید كرده‌اند كه تاریخچه انسان در كوه و دشت مناطق شمالی امریكا با آمدن نخستین انسان سفید پوست در اواخر قرن شانزدهم آغاز می‌شود. اما سرخ‌پوستان هرج و مرج طلب و ماجراجو كه تعدادشان در آن روزگار از یك میلیون نفر فراتر نبوده، در جریان جنگ‌های شرافتمندانه گورشان را به دست خودشان كندند و آنها خودشان مسئول این جنگ افروزی‌ها بودند.

 

امریكایی‌ها در ادامه ادعاهای ضد و نقیض خود گفته‌اند كه بیشتر سرخ‌پوستان به علت شیوع بیماری‌های واگیر كه اروپایی‌ها ناخودآگاه همراه خود به سرزمین‌ دنیای نو آوردند از بین رفتند و مرگ آنان به نوعی قضا و قدر بوده است. در كتاب‌ها و برنامه‌های آموزشی مدارس ضمن ابراز تاسف برای مرگ میلیون‌ها سرخ‌پوست، اینطور وانمود شده كه سرگذشت سرخ پوستان «فاجعه شوم و غیرعمد و جلوگیری از بروز آن امكان‌پذیر نبوده است».

 

*آیا می‌توان استخوان 112 میلیون سرخ ‌پوست را قورت داد؟

  آمارهای رسمی دولت آمریكا آمده است كه هنگام ورود نخستین مهاجر سفید‌پوست به دنیای نو حدود یك تا دو میلیون سرخ‌پوست در این سرزمین زندگی می‌كردند، این آمار با اظهار نظری كه گفته شده، تعداد یهودیان اروپا هنگام به قدرت رسیدن نازی‌ها بین صد هزار تا دویست هزار نفر بوده تفاوتی ندارد. 

 

سفید‌پوستان ادعا می‌كنند، سرزمینی را كه به آن دست‌درازی كرده‌اند، بكر، پاك و خالی از جمعیت بوده است. پافشاری آنان روی این دروغ بزرگ كه تعداد سرخ‌پوستان هنگام آمدن استعمارگران سفید پوست به دنیای نو یك تا دو میلیون تن بیشتر نبوده و تعداد آنان در سال 1900 به 250 هزار نفر كاهش یافته، سرگذشت نسل‌كشی سرخ‌پوستان را به داستان بازی و سرگرمی برای كودكان تبدیل كرده است. آنان با این ادعاهای واهی می‌توانند استخوان نرم یك ماهی كوچولو را به خورد پهلوانان تاریخ نگار آمریكا بدهند. اما جای این سؤال باقی است كه آیا می‌توانند استخوان 112 میلیون انسان سرخ‌پوست بیگناه را قورت دهند؟

 

*آمارهای واقعی تعداد سرخ پوستان در سرزمینهای آمریكا

موسسه فرهنگی دولتی اسمیت سونیان مدت‌های طولانی روی این ادعای خود پافشاری می‌كرد كه تعداد جمعیت سرخ پوستان در آمریكای شمالی هنگام ورود كریستف كلمب از یك میلیون تن فراتر نبوده است. اما در پی اعتراض‌های زیادی كه به این موسسه شد، پس از مدتی یك میلیون نفر دیگر را به آن پیشكش كرد و این رقم را به دو میلیون افزایش داد در صورتی كه همین آمار نیز از نظر علمی به هیچ مدركی مستند نیست. از سوی دیگر فرانسیس جننگز رئیس پیشین انجمن آمریكایی مطالعات و تحقیقات نژادی و مدیر پیشین مركز تاریخ سرخ پوستان امریكا و نویسنده كتاب یورش به آمریكا The invasion of America بر این باور است كه ارزیابی‌های موسسه اسمیت سونیان غیرواقعی است و آمار و ارقام آن مبتنی بر فرضیه و گمان‌های نادرست بوده و جنبه نژاد پرستانه دارد.

 

در دهه پنجم قرن بیستم، دانشگاه كالیفرنیا در شهر بركلی با استناد به آنچه را دانش آثار كشاورزی نامید تحقیقاتی را آغاز كرد و به این نتیجه دست یافت كه تعداد جمعیت آمریكا در زمان كریستف كلمب بیش از صد میلیون تن بوده است. هنری دوبینز در كتاب خود به عنوان آمار و ارقام سست آنان، با استفاده از تكنیك یاد شده در مناطق شمالی آمریكا به این نتیجه رسید كه تعداد سرخ پوستان امریكا هنگام آمدن كریستف كلمب، حدود 112 میلیون تن بوده كه 18،5میلیون تن از آنان در سرزمین‌هایی می‌زیسته‌اند كه امروزه ایالت متحده آمریكا نامیده می‌شود.

 

*شیوع بیماریهای مرگبار بین سرخ پوستان به نقل از مورخان آمریكایی

در كتابخانه‌های آمریكا صدها عنوان كتاب وجود دارد كه توسط تاریخ‌نگاران سفید پوست نگاشته شده و در آن ادعا شده كه میلیون‌ها سرخ پوست با بیماری‌های گوناگون disease factor از بین رفته‌اند. تاریخ نگاران سفید پوست در ادامه ادعاهای خود گفته‌اند كه انواع بیماری‌های واگیر مانند آبله، حصبه، دیفتری و دیگر بیماریهای مسری آن روزگار، ناخودآگاه به كشتی‌های مهاجران سفید پوست سرایت كرده و به سواحل دنیای نو راه یافته است و سپس بر اساس قضا و قدر به شهرها و روستاهای سرخ‌پوستان شیوع پیدا كرده و جان هزاران تن از آنان را گرفته است. تاریخ نگاران سپاهیان پیروز در ادامه ادعاهای خود چنین نوشته‌اند كه سرخ پوستان به علت همزیستی با مهاجران اروپایی دچار این بیماری‌ها شده‌اند. اصولا این بیماری‌ها حالت سلاح كشتار جمعی را هم نداشته است بلكه علت اصلی این است كه سرخ ‌پوستان از هیچ مصونیتی در برابر این بیماری‌ها برخوردار نبوده‌اند، به ویژه اینكه سفیدپوستان انگلیسی بی گناه و صلح طلب آن روزگار شناختی از میزان خطر و پیامدهای اینگونه بیماری‌های واگیر و راه‌های جلوگیری از آن را نداشتند.

 

*97 نوع بیماری مرگبار علیه سرخ پوستان به نقل از نویسنده آمریكایی

هنری دوبینز انواع جنگ‌های میكروبی فراگیر ضد سرخ پوستان آمریكا در چهار قرن گذشته را مورد تجزیه و تحلیل و بررسی قرار داده است. او در پی این بررسی‌ها به این نتیجه رسیده كه سفید پوستان اروپایی برای نسل كشی سرخ پوستان 97 نوع بیماری مرگبار به كار بردند كه عبارتند از 41 نوع آبله، 4 نوع طاعون 17 نوع سرخچه، 10 نوع آنفولانزا و 25 نوع سل و دیفتری و كولیرا وبا. هر كدام از بیماری‏های یادشده اثر ویرانگری بر سرخ پوستان در پی داشته است كه بخش وسیعی از سرزمین‌های فلوریدا در جنوب شرقی تا اورگون در شمال غربی را در برگرفته است نكته تكان دهنده دیگر این است كه برخی اقوام و خلق‌های سرخ پوست پیش از دیدن چهره سفید پوستان به وسیله بیماری‏های یادشده از بین رفتند.

 


نوشته شده در شنبه بیست و چهارم تیر 1391 ساعت 12:10 قبل از ظهر توسط امیرحسین فرخ زادنیا نظرات |

اخرین مطالب
«مطالعات تطبیقی»
معرفی کتاب
نگاهی به ذن بودیسم
مقدمه دکتر رادپور بر معرفی کتاب ترجمه دائودجینگ
نگاهی به کتاب «متون مقدس بنیادین از سراسر جهان» اثر جاودان میرچا الیاده
امام خمینى(س) و دنیاى شعر
کتاب ققنوس حکمت
گئورگ زیمل و فلسفه پول
تناقضات مکتب اصالت نسبیت
شیخ اشراق به روایت دکتر دینانی
خاتم بزم ولا
معرفی کتاب «مقدمه‏ای بر هنر هند» نوشته‌ی آناندا کوماراسوآمی
رسالت هنر و هنرمند از نگاه امام خمینی (ره)
نقل اقوالی از رنه گنون از کتاب «شرق و غرب»
تکنولوژی ارتباطات (مقاله ای از شهید سید مرتضی آوینی) پرده اول
محکوم نمی‌کنیم حکم می‌کنیم
کدام امضا؟
2012و دنیایی که پایان نیافت!
پند نامه لقمان 3
" رنه گنون " به مناسبت تولد حکیم رنه گنون
پندنامه لقمان2
پندنامه لقمان حکیم1
(حقیقت حقه ) مقدمه تیتوس بوركهارت بر كتاب فصوص الحکم ابن عربی
تسلیت به همه مسلمانان برای هتک حرمت رسول الله(ص)
معرفی کتاب رسائل توحیدی اثر علامه طباطبائی (ره)
جهان شناسی سنتی
تأثیر سهروردی بر حکمای عهد قاجاریه
یادداشتی پیرامون نسل کشی سرخپوستان آمریکا
عصر ظهور شعری از حافظ ایمانی
هنر ذن