تبلیغات
حكمت مشرقی - پیام علامه طباطبایی به كنفرانس بزرگداشت قاضی نورالله شوشتریحكمت مشرقی

مجالی برای اندیشیدن در حكمت الهی ادیان

نوشته زیر متن پیامی است که به مناسبت برگزاری کنفرانس بزرگداشت علامه شهید قاضی نورالله تستری (شوشتری) صاحب کتاب معروف احقاق الحق در لکنهو هند تشکیل شده، به رشته تحریر در آمد و به آن کنفرانس ارسال گردید.

***

بسم الله ارحمن الرحیم

خدای متعال - عزشأنه- در قرآن مجید خطاب به پیغمبر گرامی خویش می فرماید: «قل ما اسئلکم علیه من اجر الا من شاء ان یتخذ الی ربه سبیلا» (سوره فرقان، آیه 57): «به قوم خود بگو: من در مقابل دعوت خود از شما مزدی نمی خواهم مگر اینکه کسانی راهی به سوی خدا انتخاب کنند». به موجب این کلام معجز نظام، مزد دعوت بیست و سه ساله پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله و محصول آیین پاک اسلام است که در جامعه بشری جایی برای خود باز کرده و مستقر شده است. و نیز در جای دیگر می فرماید: «قل لااسئلکم علیه اجرا الا المودة فی القربی» (سوره شوری آیه 23 ): «یا رسول الله، به قوم خود بگو: من در مقابل دعوت خود از شما مزدی نمی خواهم، مگر اینکه با اهل بیتم دوستی و مودت ورزید».

از به هم آمیختن این دو آیه قرآن، پر روشن است آیینی که خدای متعال از ما می خواهد و آن را مزد دعوت گران بهای پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله خود قرار داده است، دینی است که باید با مودت اهل بیت پیغمبر گرامی صلی الله علیه و آله توام باشد. پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله در دو حدیث متواتر «سفینه» و «ثقلین» معنی توام بودن مودت اهل بیت خود را توضیح می دهد: «مثل اهل بیتی کمثل سفینة نوح من رکبها نجا و من تخلف عنها غرق»: « مثل اهل بیت من مانند مثل کشتی نوح است که هر کس سوارش شد نجات یافت و هر کس از آن تخلف ورزید غرق گردید

«انی تار فیکم الثقلین، کتاب الله و عترتی اهل بیتی لن یفرقا حتی یردا علی الحوض، ما ان تمسکتم بهما لن تضلوا بعدی ابدا»: « من پس از خود در میان شما دو چیز گران می گذارم: کتاب خدا و عترت و اهل بیتم، که هرگز از هم جدا نخواهند شد تا روز قیامت در کنار حوض به من برسند، مادام که به این دو چنگ بزنید گمراه نخواهید شد».  پیامبر گرامی صلی الله علیه و آله با بیانی رسا می فهماند که مسلمین باید اهل بیت پیغمبر را پیشوایان خود قرار دهند و دین خود را از ایشان اخذ کنند و این همان مذهب تشیع است که امروز نزدیک به صد میلیون نفر از جمعیت جهان، آن را مذهب رسمی خود می شناسند. مذهب تشیع هما آیین پاکی است که خداوند متعال آن را مزد دعوت پیغمبر گرامی خود قرار داده و محصول رسالت آن حضرت شمرده است.

مذهب تشیع همان آیین گرانبهایی است که بقای آن به بهای خونهای پاک یازده امام - از پیشوایان دوازده گانه اهل بیت عصمت و طهارت - تمام شده و در یشاپیش آنها خون پاکی است که در جنگ احد از پیشانی و دهان مقدس پیغمبر اکرم به زمین ریخته شده است. مذهب تشیع همان مذهب رنج دیده و محنت کشیده ای است که در چهارده قرنی که پس از رحلت پیغمبر اکرم صلی الله علیه و آله در مراحل مختلف سیر کرده - به شهادت تاریخ - در همان روزی که دهها هزار، بلکه صدها هزار از پیروان آن به دست مخالفین خود به خون آغشته شده اند و در میان آنان جمعی از نوابغ و دانشمندان خود را از دست داده است، مانند شهید اول محمدبن مکی و شهید ثانی زین الدین احسایی و شهید سعید قاضی نورالله تستری که در این آرامگاه نورانی و باشکوه خوایده است....

ما باید با مشاهده این آثار، به یاد مجاهدت ها و از خودگذشتگی هایی بیفتیم که پیشینیان و گذشتگان ما در راه خدا و برای احیا و ابقای این مذهب حق نموده اند و در حفظ و حراست و نشر و توسعه مذهبی که حق و حقیقت را در بردارد و به بهای خون پاک پیشوایان اهل بیت عصمت و طهارت علیه السلام و در ثانی به بهای خون نوابغ و دانشمندان بزرگوارمان که در این راه شربت شهادت نوشیده اند و در تالی به بهای خود صدها هزار شهید از پیروان بی گناه هم مذهب ما به دست آمده بکوشیم و در این راه از جان و مال دریغ نداریم. «و لاتهنوا و لاتحزنوا و انتم الاعلون ان کنتم مومنین» (سوره آل عمران آیه 139).

محمد حسین طباطبایی

قم- 10 رجب 1390 هـ

 


نوشته شده در سه شنبه بیست و سوم اسفند 1390 ساعت 01:59 قبل از ظهر توسط سینا زرتاب نظرات |

اخرین مطالب
«مطالعات تطبیقی»
معرفی کتاب
نگاهی به ذن بودیسم
مقدمه دکتر رادپور بر معرفی کتاب ترجمه دائودجینگ
نگاهی به کتاب «متون مقدس بنیادین از سراسر جهان» اثر جاودان میرچا الیاده
امام خمینى(س) و دنیاى شعر
کتاب ققنوس حکمت
گئورگ زیمل و فلسفه پول
تناقضات مکتب اصالت نسبیت
شیخ اشراق به روایت دکتر دینانی
خاتم بزم ولا
معرفی کتاب «مقدمه‏ای بر هنر هند» نوشته‌ی آناندا کوماراسوآمی
رسالت هنر و هنرمند از نگاه امام خمینی (ره)
نقل اقوالی از رنه گنون از کتاب «شرق و غرب»
تکنولوژی ارتباطات (مقاله ای از شهید سید مرتضی آوینی) پرده اول
محکوم نمی‌کنیم حکم می‌کنیم
کدام امضا؟
2012و دنیایی که پایان نیافت!
پند نامه لقمان 3
" رنه گنون " به مناسبت تولد حکیم رنه گنون
پندنامه لقمان2
پندنامه لقمان حکیم1
(حقیقت حقه ) مقدمه تیتوس بوركهارت بر كتاب فصوص الحکم ابن عربی
تسلیت به همه مسلمانان برای هتک حرمت رسول الله(ص)
معرفی کتاب رسائل توحیدی اثر علامه طباطبائی (ره)
جهان شناسی سنتی
تأثیر سهروردی بر حکمای عهد قاجاریه
یادداشتی پیرامون نسل کشی سرخپوستان آمریکا
عصر ظهور شعری از حافظ ایمانی
هنر ذن